czwartek, 16 maja 2013

Wariacje

Wariacje - forma muzyczna polegająca na tym, że temat wprowadzony na początku utworu w dalszym przebiegu podlega różnego rodzaju przekształceniom. Temat może być wymyślony przez kompozytora, być zapożyczony od innego kompozytora lub pochodzić z muzyki ludowej bądź popularnej. Wariacje mogą być utworem samodzielnym lub być jedną z części utworów wieloczęściowych, np.: koncerty, symfonii, sonaty. Wariacjowanie tematu może przebiegać w oparciu o wszystkie elementy dzieła muzycznego (zmiany dynamiczne, artykulacyjne, melodyczne, rytmiczne, harmoniczne, kolorystyczne, kolorystyczne lub fakturalne). Wariacje mogą być poprzedzone introdukcją (rodzajem wstępu) i zakończone wirtuozowską codą.
Rodzaje wariacji:
- wariacje ornamentalne
- wariacje charakterystyczne
- wariacje numerowane
- wariacje nienumerowane
- wariacje ostinatowe

Wariacje ornamentalne to wariacje, w których przekształcenia tematu nie naruszają zbytnio zasadniczej postaci tematu.

Wariacje charakterystyczne to wariacje, w których temat utworu ulega znacznym przekształceniom.

Wariacje numerowane to wariacje, których numerację i liczbę podaje kompozytor.

Wariacje nienumerowane to wariacje, których obecności i liczby kompozytor nie podaje, ale każe słuchaczowi się tego domyślić.

Wariacje ostinatowe to wariacje, w których poszczególne opracowania wariacyjne nie są na ogół od siebie oddzielane, a w każdym z nich wprowadzone są środki wariacyjne w oparciu o krótką, kilkutaktową, niezmiennie powtarzaną linię melodyczną pochodzącą z basu, lub również niezmiennie powtarzaną konstrukcję tematyczną.

                                                          Wasz Walczyk   :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz