czwartek, 16 maja 2013

Faktura

Słowo faktura rozumiemy dwojako:
- Jako sposób posługiwania się poszczególnymi rodzajami środków wykonawczych. Tu wyróżniamy fakturę fortepianową, skrzypcową, chóralną, orkiestrową, gitarową fletową... itd.
- Jako sposób połączenia, skoordynowania elementu harmonicznego z melodycznym - tu wyróżniamy fakturę monofoniczną, homofoniczną i polifoniczną.


  1. Faktura monofoniczna: jednogłosowość. Utwór muzyczny pozbawiony jest elementu harmonicznego, np. muzyka ludów pierwotnych,  pieśń ludowa, chorał gregoriański.
  2. Faktura homofoniczna: Polega na takiej konstrukcji utworu, że jeden głos (najczęściej najwyższy) prowadzi linię melodyczną, a pozostałe głosy są jego akompaniamentem.
  3. Faktura polifoniczna: polega na takiej konstrukcji utworu, że wszystkie głosu są równorzędnie traktowane i prowadzą samodzielną linię melodyczną. Wyróżniamy:
          - Polifonię kontrastową: każdy głos prowadzi inną liczbę melodyczną
          - Polifonię imitacyjną: jeśli głosy z pewnym opóźnieniem powtarzają swoje linie melodyczne, czyli imitują się (Imitacja - naśladowanie) - najczęściej kanon

Wasz Walczyk  :)

Formy muzyczne

Termin FORMA oznacza budowę, konstrukcję dzieła muzycznego. Składa się na nią wiele czynników:
- Współdziałanie elementów muzycznych,
- Środki wykonawcze,
- Faktura z nimi związana,
- Środki techniki kompozytorskiej,
- W niektórych utworach tkzw. treść pozamuzyczna widoczna w tekście słownym, tytule utworu, bądź komentarzu słownym dołączonym do utworu.

Formy muzyczne można podzielić na różne rodzaje:

  1. Ze względu na środki wykonawcze
- Formy wokalne
- Formy instrumentalne,
- Formy wokalno - instrumentalne.

     2.  Ze względu na fakturę
- Monofoniczne
- Homofoniczne
- Polifoniczne (kanon)

    3. Ze względu na ilość ustępów (częśći)

    4. Ze względu na mniejsze cząstki formalne
- Formy dwuczęściowe, trzyczęściowe

    5. Ze względu na szczególne znaczenie jednego elementu muzycznego.
    6. Ze względu na szczególny wyraz emocjonalny utworu.
- Formy figuracyjne.

    7. Poszczególne rodzaje form krzyżują się za sobą.

Wasz Walczyk  :)

Wariacje

Wariacje - forma muzyczna polegająca na tym, że temat wprowadzony na początku utworu w dalszym przebiegu podlega różnego rodzaju przekształceniom. Temat może być wymyślony przez kompozytora, być zapożyczony od innego kompozytora lub pochodzić z muzyki ludowej bądź popularnej. Wariacje mogą być utworem samodzielnym lub być jedną z części utworów wieloczęściowych, np.: koncerty, symfonii, sonaty. Wariacjowanie tematu może przebiegać w oparciu o wszystkie elementy dzieła muzycznego (zmiany dynamiczne, artykulacyjne, melodyczne, rytmiczne, harmoniczne, kolorystyczne, kolorystyczne lub fakturalne). Wariacje mogą być poprzedzone introdukcją (rodzajem wstępu) i zakończone wirtuozowską codą.
Rodzaje wariacji:
- wariacje ornamentalne
- wariacje charakterystyczne
- wariacje numerowane
- wariacje nienumerowane
- wariacje ostinatowe

Wariacje ornamentalne to wariacje, w których przekształcenia tematu nie naruszają zbytnio zasadniczej postaci tematu.

Wariacje charakterystyczne to wariacje, w których temat utworu ulega znacznym przekształceniom.

Wariacje numerowane to wariacje, których numerację i liczbę podaje kompozytor.

Wariacje nienumerowane to wariacje, których obecności i liczby kompozytor nie podaje, ale każe słuchaczowi się tego domyślić.

Wariacje ostinatowe to wariacje, w których poszczególne opracowania wariacyjne nie są na ogół od siebie oddzielane, a w każdym z nich wprowadzone są środki wariacyjne w oparciu o krótką, kilkutaktową, niezmiennie powtarzaną linię melodyczną pochodzącą z basu, lub również niezmiennie powtarzaną konstrukcję tematyczną.

                                                          Wasz Walczyk   :)

Tajemnice muzyki

Muzyka skrywa wiele tajemnic. Nie sposób ich zliczyć. Aby się ich nauczyć, trzeba być silnym, czujnym i gotowym na wszystko. Chodzę do szkoły muzycznej. Nauczycielka audycji muzycznych zadała nam napisać o wariacjach - w internecie nie znalazłam tego. OK - co to wariacje było. Ale o ich rodzajach? Pustka. Zaraz o nich napiszę, żeby nikomu się coś takiego nie przytrafiło...

Wasz Walczyk  :)